Αταλάντα-Σπέτσια 5-2: Στα προημιτελικά με χορταστικό ματς

Η Αταλάντα επικράτησε με σκορ 5-2 της Σπέτσια και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Coppa Italia.

Μετά από ένα γεμάτο παιχνίδι και πολύ περισσότερο ένα συγκλονιστικό πρώτο ημίχρονο η Αταλάντα επικράτησε με σκορ 5-2 της Σπέτσια και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Coppa Italia. Το παιχνίδι διεξήχθη που διεξήχθη στους 2 βαθμούς κελσίου και υπό χιονόνερο ήταν χορταστικό.

Βασικός για τη Σπέτσια έπαιξε ο Δημήτρης Νικολάου, ο οποίος στο 61ο λεπτό αντικαταστάθηκε από τον Καλντάρα. Η Αταλάντα μπήκε πολύ «ζεστή» στο γήπεδο και στο 12' είχε κάνει το σκορ 2-0 υπέρ της με τον Λούκμαν.

Το συγκρότημα του Γκασπερίνι όσο παραγωγικό έδειχνε στην επίθεση άλλο τόσο αφέλεια έβγαζε στην άμυνα έτσι στο 14' η Σπέτσια μείωσε σε 2-1 με τον Έκνταλ. Η ομάδα από το Μπέργκαμο πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Χάτεμπερ, αλλά ο Βέρντε στο 38' μείωσε σε 3-2. Με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Στην επανάληψη ο Γκασπερίνι έβλεπε τους παίκτες του να μην καθαρίζουν το παιχνίδι και τον έζωναν τα φίδια μη τυχόν και χρειαστεί παράταση. Όλα τελείωσαν στο 72' με τον Χιόλουντ να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ, ενώ το τελικό 5-2 διαμόρφωσε στο 90+1 με αυτογκόλ ο Αμπαντού. Επόμενος αντίπαλος για την Αταλάντα θα είναι η Ίντερ.

Το προφίλ της φάσης των 16 του Coppa Italia

Ίντερ - Πάρμα 2-1 παρ., 1-1 κ.α. (88' Μαρτίνες, 110' Ατσέρμπι / 38' Γιούριτς)

Μίλαν - Τορίνο 0-1 (114' Αντοπό)

Φιορεντίνα - Σαμπντόρια 1-0 (25' Μπάρακ)

Ρόμα - Τζένοα 1-0 (64' Ντιμπάλα)

Νάπολι - Κρεμονέζε 4-5 πέν., 2-2 παρ., 2-2 κ.α. (33' Ζεσούς, 36' Σιμεόνε / 18' Πίκελ, 87' Γκιάν)

Αταλάντα - Σπέτσια 5-2

10', 12' Λουκμαν, 27' Χάτεμπερ, 72' Χιόλουντ, 90+1 (αυτ.) Αμπαντού - 14' Έκνταλ, 38' Βέρντε

Φιορεντίνα - Τορίνο

* Οι αγώνες είναι μονοί και θα διεξαχθούν μεταξύ 31 Ιανουαρίου και 2 Φεβρουαρίου.