Γκρέμιο: Ντεμπούτο με χατ-τρικ σε 38 λεπτά ο Λουίς Σουάρες (vid)

Ιδανικό ήταν το ντεμπούτο του Λουίς Σουάρες με την Γκρέμιο, καθώς ο Ουρουγουανός επιθετικός σημείωσε χατ-τρικ στην νίκη με 4-1 επί της Σάο Λουίζ.

Ο 35χρονος διεθνής άσος της Ουρουγουάης Λουίς Σουάρες αποθεώθηκε από τους φιλάθλους πριν την έναρξη του ματς, πέτυχε το πρώτο γκολ, μόλις στο 4ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ, ενώ σκόραρε επίσης, στο 30ο και στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης, δίνοντας προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε.

Ο Σουάρες, ο οποίος έχει αγωνισθεί σε επτά ομάδες -μεταξύ των οποίων η Λίβερπουλ και η Μπαρτσελόνα- κατά την διάρκεια της καριέρας του- υπέγραψε στο τέλος Δεκεμβρίου για δύο χρόνια με την Γκρέμιο, μετά από μια σύντομη θητεία στην Νασιονάλ Μοντεβιδέο, όπου συμμετείχε σε 14 αγώνες, πέτυχε οκτώ γκολ και κατέκτησε και το πρωτάθλημα Ουρουγουάης.