Serie A: Επιστροφή στις νίκες για την Έμπολι, 1-0 την Σαμπντόρια

Η Έμπολι επικράτησε με 1-0 της Σαμπντόρια με το πρώτο γκολ του Εμπουέχι στην Serie A και επέστρεψε στις νίκες. Στο 97' ακυρώθηκε μέσω VAR τέρμα των φιλοξενούμενων.

Το πρώτο γκολ του Ταϊρόνε Εμπουέχι στην Serie A το οποίο ήρθε στο 55ο λεπτό ήταν αρκετό για την Έμπολι προκειμένου να κάψει την αντίσταση της Σαμπντόρια και να πάρει την πρώτη της νίκη μετά την διακοπή για το Μουντιάλ του Κατάρ.

Οι γηπεδούχοι πήραν μια δίκαιη νίκη αφού ήταν καλύτεροι στο γήπεδο και αναρριχήθηκαν στην 12η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά, παραμένουν στην προτελευταία θέση με μόλις 9 βαθμούς, επτά λιγότερους από την 17η Σασουόλο.

Δοκάρι με τον Λάμερς είχαν στο 89' οι φιλοξενούμενοι ενώ είδαν και τον διαιτητή να ακυρώνει το τέρμα του Κόλεϊ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων μέσω VAR.

Οι ενδεκάδες:

ΕΜΠΟΛΙ: Βικάριο, Ισμαϊλι, Λουπέρτο, Εμπουέχι, Παρίσι, Μαριν, Ακπα Ακπρο, Μπαντινέλι, Μπαλντανζι, Σατριανο, Καπουτο

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Αουντέρο, Αμιόνε, Νουιτινκ, Κόλει, Αουγκέλο, Τζουρισιτς, Βιειρα, Λερις, Βερε, Γκαμπιαντινι, Λαμερς