Ζιρόνα – Σεβίλλη 2-1: Τρίποντο με ανατροπή οι «ερυθρόλευκοι»

Η Ζιρόνα νίκησε 2-1 με ανατροπή τη Σεβίλλη και κράτησε τους Ανδαλουσιάνους στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής της La Liga και η βαθμολογία.

Την πρώτη της νίκη στο 2023 πανηγύρισε η Ζιρόνα. Ο σύλλογος της Καταλονίας κέρδισε στην έδρα του 2-1 τη Σεβίλλη και μάλιστα με ανατροπή και με το τρίποντο αυτό σκαρφάλωσε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας παράλληλα στους Ανδαλουσιάνους μία μόλις θέση πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με το τέρμα που σημείωσε ο Νιανζού. Στη συνέχεια όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 46' στο τέρμα που σημείωσε ο Στουάνι και στο 88’ πέτυχαν και τη μεγάλη ανατροπή με το γκολ του Ερέρα.

Στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης η Σεβίλλη δεν κατάφερε να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ για να αποσοβήσει την ήττα και η Ζιρόνα πήρε τελικά το τρίποντο.