Coupe de France: Πρόκριση για Λιόν, Μαρσέιγ και Λανς, αποκλείστηκε η Κλερμόν

Την πρόκρισή τους στους «32» του Κυπέλλου Γαλλίας εξασφάλισαν Λιόν, Μαρσέιγ και Λανς. Αποκλείστηκε στα πέναλτι η Κλερμόν. Τα αποτελέσματα της φάσης των «64ων» του Coupe de France.

Την παρουσία τους στους «32» του γαλλικού Κυπέλλου εξασφάλισαν Λιόν, Μαρσέιγ και Λανς και συνεχίζουν την πορεία τους στη διοργάνωση.

Η Λιόν αν και προηγήθηκε εντός έδρας της 1-0 της Μετς στο 60’ με το γκολ του Μπαρκολά, είδε την αντίπαλό της να φτάνει στην ισοφάριση μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα (64’) με τον Τζάλοου. Τη λύση όμως για τους «λιονέ» έδωσε ο Λουκέμπα, που βρήκε δίχτυα στο 77’ και έγραψε το 2-1, στέλνοντας έτσι την ομάδα του στην επόμενη φάση του θεσμού.

Εκεί θα βρίσκεται και η Λανς που με τέρματα των Φοφανά και Σοτοκά σε διάστημα πέντε λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο (72’ και 77’ αντίστοιχα) πέρασε το εμπόδιο της Λινάς-Μοντλερί με 0-2, όπως επίσης και η Μαρσέιγ που κέρδισε 2-0 την Ιρέ. Το πέναλτι του Αλέξις Σάντσες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και το τέρμα του Ντιένγκ στο 71’ έκριναν το ματς.

Τέλος, το «εισιτήριο» της πρόκρισης εξασφάλισε και η Μπρεστ που επικράτησε 2-0 της Αβράνς, ενώ η Κλερμόν αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού, καθώς ηττήθηκε 4-3 στα πέναλτι από την Στρασμπούρ Κενιγκςχόφεν μετά το «λευκό» 0-0 της κανονικής διάρκειας.