Serie A: «Όρθια» στο 93’ η Αταλάντα, πόντος για Βερόνα (highlights)

Η Αταλάντα έφυγε με τον βαθμό (2-2) από την έδρα της Σπέτσια, παρότι βρέθηκε να χάνει 2-0 από την αντίπαλό της. Ισόπαλες Τορίνο και Βερόνα (1-1). Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής της Serie A και η βαθμολογία.

«Όρθια» έμεινε η Αταλάντα κόντρα στη Σπέτσια και απέδρασε με τον πόντο από την έδρα της αντιπάλου της. Αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 από το πρώτο κιόλας μισάωρο της συνάντησης, τελικά κατάφερε στην επανάληψη και να φτάσει στην ισοφάριση και να αποσοβήσει την ήττα (2-2). Το αποτέλεσμα αυτό έστειλε το σύλλογο του Μπέργκαμο στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A, ενώ η Σπέτσια έμεινε μία θέση πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Σπέτσια έπιασε στον ύπνο την Αταλάντα στο πρώτο ημίχρονο και με κορυφαίο τον Μπαλά Νζολά βρέθηκε να προηγείται 2-0. Από ασίστ του 26χρονου επιθετικού από την Ανγκόλα ο Γκιάσι έκανε το 1-0 μόλις στο όγδοο λεπτό, ενώ στο 31’ ο Νζολά από δημιουργός έγινε εκτελεστής και έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Η συνέχεια βέβαια, ανήκε στους φιλοξενούμενους. Η Αταλάντα μείωσε στο 78’ σε 2-1 με τον Ράσμους Χέιλουντ, ενώ στο 93’ ο Πάσαλιτς έγραψε το 2-2 και χάρισε τον πόντο στην ομάδα του Μπέργκαμο.

Την ίδια στιγμή, η «ουραγός» του Καμπιονάτο, Βερόνα, έμενε στο ισόπαλο 1-1 με την Τορίνο και με τον πόντο αυτό συνεχίζει την προσπάθειά της για έξοδο από τη ζώνη του υποβιβασμού.