Τότεναμ – Λίβερπουλ 1-2: Σπουδαίο «διπλό» με Σαλάχ

Η Λίβερπουλ με ηγέτη και σκόρερ τον Σαλάχ κέρδισε 2-1 την Τότεναμ στο Λονδίνο. Πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τη Λίβερπουλ επί της Τότεναμ με 2-1. Μια νίκη που την κρατάει μέσα στο…κόλπο της τετράδας, αφού εάν έχανε στο Λονδίνο θα έμενε αρκετά πίσω από την 4η θέση!

Ηγέτης και σκόρερ των «κόκκινων» ο Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος έκανε το 0-1 στο 11' με σουτ μετά την ασίστ του Νούνιες, ο οποίος έκανε πολύ καλό παιχνίδι.

Το 0-2 ήρθε με έξοχο πλασέ του Σαλάχ μετά την γκάφα του Ντάιερ, πέντε λεπτά πριν από το τέλος του α' μέρους, όπου η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη, κυριάρχησε και είχε φάσεις για περισσότερα τέρματα.

Οι γηπεδούχοι που μετά το 0-1, είχαν αυτοδοκάρι (!) με τον Άλισον (έκανε έξοδο βρήκε την μπάλα με το κεφάλι και εκείνη κατέληξε στο αριστερό δοκάρι της ομάδας του), αλλά γενικότερα είχαν θέματα στο πρώτο ημίχρονο, μπήκαν με ορμή στην επανάληψη και θα μπορούσαν να είχαν γυρίσει το παιχνίδι.

Είχαν δοκάρι οριζόντιο σε σουτ του Πέρισιτς, ανέβηκαν και μείωσαν με τον Κέιν σε 1-2 στο 70' του αγώνα. Πίεσαν μέχρι το τέλος για να πετύχουν το 2-2, είχαν ευκαιρίες αλλά η Λίβερπουλ που είχε επίσης τις δικές της καλές στιγμές στην κόντρα με Νούνιες, Σαλάχ, κράτησε και πήρε την πρώτη της φετινή εκτός έδρας νίκη στην Premier League.

Tότεναμ: Γιορίς, Έμερσον (69' Ντόχερτι), Ντάιερ, Λενγκλέ, Ντέιβις, Σεσενιόν (69' Κουλουσέφσκι), Μπισούμα (89' Μπισουμά), Μπεντακούρ, Χόιμπιεργκ, Πέρισιτς, Κέιν

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Τιάγκο, Έλιοτ (74' Χέντερσον), Σαλάχ (90+2' Οξλέιντ - Τσάμπερλεϊν), Φιρμίνο (74' Τζόουνς), Νούνιες (87' Γκόμες)