Αταλάντα - Νάπολι 1-2: Ανατροπή τίτλου στο Μπέργκαμο!

Με ανατροπή στο ημίχρονο, η Νάπολι επικράτησε 2-1 της Αταλάντα στο Μπέργκαμο, την άφησε στο -8 και μπορεί να ονειρεύεται σκουντέτο. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημέρες... 1990 ονειρεύονται στη Νάπολι και όχι άδικα!

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι επικράτησε με ανατροπή (στο πρώτο ημίχρονο) της Αταλάντα μέσα στο Μπέργκαμο, στο ντέρμπι κορυφής της Serie A και αύξησε στο +8 τη διαφορά της.

Παράλληλα, έμεινε αήττητη ύστερα από οχτώ αγωνιστικές και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι Λομβαρδοί προηγήθηκαν με τον Λούκμαν στο 19' αλλά οι «παρτενοπέι» είχαν άλλα σχέδια και φρόντισαν να το δείξουν πριν καλά-καλά ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο.

Στο 23' ο Όσιμεν ισοφάρισε ύστερα από ασίστ του Ζιελίνσκι ενώ στο 35' ο Νιγηριανός σέρβιρε στον Ελμάς και ο τελευταίος έβαλε σε θέση οδηγού τη Νάπολι. Το σκορ έμεινε έτσι ως το φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν το 11ο εφετινό τους τρίποντο και ίσως το πιο πολύτιμο (μέχρι σήμερα).

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής

Παρασκευή (4/11)

Ουντινέζε – Λέτσε 1-1

68' Μπέτο - 33' Κολόμπο