Αζαξιό - Στρασβούργο 4-2: «Ανάσα» με ανατροπή και παίκτη λιγότερο!

Η Αζαξιό που αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 79' πήρε πολύτιμο τρίποντο στη μάχη της σωτηρίας από το Στρασβούργο, επικρατώντας με 4-2.

Αζαξιό και Στρασβούργο είχαν μεγάλο κίνητρο για τη νίκη στη μάχη της ουράς της Ligue 1, με τους πρώτους να επικρατούν με 4-2, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, προηγούμενοι στο 6' με τον Μπελγκάρντ και στο 17' με τον Γκαμέιρο.

Η Αζαξιό δεν πτοήθηκε κει στο 33' μείωσε αρχικά με τον Μπελαϊλί από την άσπρη βούλα, ενώ ισοφάρισεστο 34' με τον Ελ Ιτνρισί για να φτάσει στην ολική ανατροπή ξανά με πέναλτι του Μπελαϊλί.

Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Νούρι στο καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για τους γηπεδούχους, οι οποίοι από το 79' έχασαν τον Βιντάλ με απευθείας κόκκινη για ανατροπή αντιπάλου.

Έτσι, πλέον η Αζαξιό με 11 βαθμούς φιγουράρει στην 17η θέση, ενώ το Στρασβούργο με 10 πόντους έμεινε στην 18η θέση της κατάταξης.