Μόντσα-Μπολόνια 1-2: Την έφερε... τούμπα

Η Μπολόνια πέρασε με 2-1 από την έδρα της Μόντσα χάρη στα τέρματα των Φέργκιουσον και Ορσολίνι παρότι οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πετάνια.

Η Μπολόνια νίκησε 2-1 με ανατροπή την Μόντσα εκτός έδρας για την 12η αγωνιστική της Serie A και ξέφυγε με επτά βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τους γηπεδούχους στο πρωτάθλημα.

Έπειτα από ένα ήσυχο πρώτο ημίχρονο, οι ομάδες μπήκαν αποφασισμένες να «πάρουν» το ματς στο δεύτερο μέρος.

Στο 55΄ ο Έμπιτσερ ανέτρεψε τον Σένσι μέσα στην περιοχή και ο Αντρέα Πετάνια ευστόχησε από τα έντεκα βήματα δίνοντας προβάδισμα στην Μόντσα.

Η Μπολόνια παρόλα αυτά δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τον Λίουις Φέργκιουσον να αξιοποιεί την ασίστ του Ποστς ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση με τον Ζιρκζέ να βγάζει όμορφη κάθετη μπαλιά και τον Ορσολίνι να νικά τον Ντι Γκρεγκόριο για το 2-1.

Ο Χαράλαμπος Λυκογιάννης πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι ενδεκάδες:

ΜΟΝΤΣΑ: Ντι Γκρεγκόριο, Μάρλον, Ντονάτι, Αουγκούστο, Ροβέλα, Σένσι (67' Μπόντο), Μπιριντέλι, Ντ’Αλεσάντρο (67' Κιουρία), Πεσίνα (80' Βαλότι), Πετάνια (79' Γκιτκχιάερ), Ρανόκια (46' Καπράρι)

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Σουμαόρο, Λουκούμι, Πόστς, Μεδέλ (63' Μόρο), Ντομίνγκες, Καμπιάσο (90'+1' Λυκογιάννης), Έμπιτσερ (62' Ορσολίνι), Φέργκιουσον, Μπάροου (90'+1' Σανσόνε), Ζιρκζέ (75' Σοριάνο)

Η όμορφη στιγμή του παιχνιδιού ήταν όταν οι παίκτες των γηπεδούχων έκαναν την προθέρμανσή τους φορώντας φανέλες με το όνομα του Πάμπλο Μάρι ο οποίος αναρρώνει από την επίθεση με μαχαίρι που δέχθηκε.