Βερόνα-Ρόμα 1-3: Το πήρε δύσκολα και ανέβηκε τέταρτη

Μεγάλες δυσκολίες αν και με την Βερόνα να παίζει για μία ώρα με δέκα παίκτες βρήκε η Ρόμα για να περάσει με 3-1 και να ανεβεί 4η στη βαθμολογία. Βασικός πάλι ο Μαντί Καμαρά, πρωταγωνιστής ο Κριστιάν Βολπάτο.

Παίζοντας δέκα παίκτες για μία ώρα αγώνα με τις καθυστερήσεις, η ηρωική Βερόνα κρατούσε μέχρι το 89' απέναντι στην Ρόμα, αλλά σε εκείνο το λεπτό ο Κριστιάν Βολπάτο κατάφερε να δώσει το προβάδισμα νίκης στους «τζιαλορόσι» (τελικό 1-3) και να τους φέρει στην 4η θέση της βαθμολογίας στη Serie A. Με την Βερόνα να παραμένει μαζί με την Κρεμονέζε στην τελευταία θέση.

Η Βερόνα άνοιξε το σκορ στο 26' με τον Πάβελ Νταβίντοβιτς, αλλά λίγα λεπτά αργότερα, στο 36' ο σκόρερ της αποβλήθηκε μέσω VAR και το έργο των γηπεδούχων έγινε πολύ δύσκολο. Η Ρόμα κατάφερε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να ισοφαρίσει με τον Νικολό Ζανιόλο και έδειξε ότι θα έχει το πάνω χέρι για τη νίκη. Όμως η Βερόνα αμύνθηκε πολύ σωστά και δεν άφηνε χώρους για φάσεις στην περιοχή της, παρά μόνο στο τέλος όταν η Ρόμα έκανε ευκαιρίες με αφόρητη πίεση και έφτασε στα γκολ, στο 89' με τον Βολπάτο που είχε μπει αλλαγή και στις καθυστερήσεις με τον Ελ Σαράουι από προσπάθεια πάλι του Βολπάτο.

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Ζοσέ Μουρίνιο είχε βασικό τον Μαντί Καμαρά, με τον παίκτη που είναι δανεικός από τον Ολυμπιακό στην ιταλική ομάδα να αγωνίζεται μέχρι το 83'. Μάλιστα ο Μαντί ήταν αυτός που έκλεψε την μπάλα στη φάση του γκολ με το οποίο ισοφάρισε η ομάδα του.