Bundesliga: Καταιγιστική η Μπάγερν πάτησε κορυφή

Η Μπάγερν διέλυσε με 6-2 τη Μάιντς σε ένα χορταστικό παιχνίδι και πάτησε στην κορυφή της Bundesliga. Συγκλονιστικό φινάλε στο Στουτγκάρδη-Άουγκσμπουργκ.

Χορταστικό παιχνίδι έγινε στην «Allianz Arena» με τη Μπάγερν Μονάχου να επικρατεί με σκορ 6-2 της Μάιντς και να σκορπάει ενθουσιασμό με την εμφάνιση της. Οι Βαυαροί έχοντας ένα ματς περισσότερο από την Ουνιόν πάτησαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όμως, το σημαντικότερο ήταν πως έπεισαν με την εμφάνιση τους.

Η Λειψία από την πλευρά της επιβλήθηκε με 2-0 της Λεβερκούζεν. Η ομάδα της Red Bull βρίσκεται μία ανάσα από την τετράδα, ενώ οι «ασπιρίνες» παραμένουν στην τελευταία τριάδα της βαθμολογίας.

Η Βόλφσμπουργκ ξέσπασε πάνω στη Μπόχουμ την οποία διέλυσε με σκορ 4-0. Δραματικό ήταν το φινάλε στο παιχνίδι της Στουτγκάρδης με τη Άουγκσμπουργκ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2-1 πετυχαίνοντας το γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ νωρίτερα είχαν χάσει μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρουν.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Παρασκευή (28/10)

Βέρντερ Βρέμης – Χέρτα Βερολίνου 1-0

85' Φίλκρουγκ

Σάββατο (29/10)

Μπάγερν Μονάχου – Μάιντς 6-2

5' Γκνάμπρι, 28' Μουσιάλα, 43' Μανέ, 58' Γκορέτσκα, 79' Τελ, 86' Τσούπο Μοτίνγκ - 45+4 Βίντνερ, 82' Ινγκβάρτσεν

Λειψία – Λεβερκούζεν 2-0

32' Ενκουκού, 83' Βέρνερ

Βόλφσμπουργκ – Μπόχουμ 4-0

28', 58' Ενμετσά, 35' Μπάκου, 80' Βιντ

Στουτγκάρδη – Άουγκσμπουργκ 2-1

15' Γκιρασί 90+1 Άντον - 4' Νιεντερλέχνερ

19.30: Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ντόρτμουντ