Σαμπντόρια - Άσκολι 9-8 πεν (1-1 κ.δ, 2-2 παρ.): Με την... ψυχή στο στόμα στους «16»

Σε ματς που έμοιαζε με το... Μπεν Χουρ, η Σαμπντόρια απέκλεισε με 9-8 στα πέναλτι την Άσκολι (1-1 κ.δ, 2-2 παρ.) και προκρίθηκε στους «16» του Coppa Italia.

Δεν έλεγε να τελειώσει το ματς στη Γένοβα. Η Σαμπντόρια αγχώθηκε, βρέθηκε πίσω στο σκορ στην παράταση αλλά τελικά κατάφερε να λυγίσει στα πέναλτι με 9-8 την αξιόμαχη Άσκολι και να προκριθεί στους «16» του Coppa Italia. Εκεί όπου θα βρει τη Φιορεντίνα.

Η «Σαμπ» μπήκε δυνατά στο ματς και φρόντισε να προηγηθεί στο 10ο λεπτό με τον Βέρε. Παρόλα αυτά, οι «μπιανκονέρι» ισοφάρισαν με τον Κολοκολό στο 33'. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου λίγο έλλειψε οι φιλοξενούμενοι να κάνουν την έκπληξη.

Ο Ντονάτι έκανε στο 110' το 1-2 αλλά ο Καπούτο στο 118' έσωσε... την παρτίδα και οι διαφορές λύθηκαν στα πέναλτι. Εκεί, η Σαμπντόρια επικράτησε 9-8 με τις δύο ομάδες να εκτελούν από έντεκα φορές η κάθε μία!