Kρεμονέζε - Μόντενα 4-2: Επεισοδιακή πρόκριση στους «16» και... τώρα Νάπολι!

Η Κρεμονέζε λύγισε στην παράταση (4-2) την αντίσταση της Μόντενα, ομάδα τρίτης κατηγορίας, η οποία αγωνιζόταν και με δέκα παίκτες από το πρώτο ημίχρονο, και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα αντιμετωπίσει τη Νάπολη.

Πολύ πιο δύσκολa από όσο θα ήθελε, η Κρεμονέζε νίκησε στην παράταση τη Μόντενα με 4-2 (κ.δ. 2-2) στο Coppa Italia.

Η ομάδα της Serie C αγωνιζόταν μάλιστα με παίκτη λιγότερο από το 22', μετά την αποβολή του Μανίνο με δεύτερη κίτρινη, ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0.

Ο Οκερέκε στο 77' και ο Αφένα-Γκιάν στο 84' έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην Κρεμονέζε. Όμως η Μόντενα με δύο γκολ του Ντιάο στο 89' (με πέναλτι) και στο 90' έφερε το ματς στα ίσα και το έστειλε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, ο Σερνίκολα στο 111' και το 120' διαμόρφωσε το τελικό 4-2 και έστειλε την ομάδα στη φάση των «16» του Coppa Italia, όπου θα αντιμετωπίσει τη Νάπολι.