Ligue 1: Κυρίαρχη η Παρί, κέρδισε και τη Νιμ στην κακή της ημέρα

Η Παρί Σεν Ζερμέν παρά τις τάσεις αυτοκτονίας που είχε, επικράτησε με 4-2 της Νιμ και παραμένει μετά από τέσσερις αγωνιστικές διατηρεί το απόλυτο στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Η Παρί ξεκίνησε το παιχνίδι εντυπωσιακά και στο 36' αφού έκρυψαν την μπάλα, ο Νεϊμάρ με προβολή έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντι Μαρία με απευθείας εκτέλεση κόρνερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και ουσιαστικά κάποιοι νόμιζαν ότι "καθάρισαν" το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι όμως στο 63' μείωσαν με τον Μπομπιχόν, ενώ στο 71' με πέναλτι του Σανανιέ το παιχνίδι ήρθε ξανά στα ίσα. Η φάση που έκρινε το παιχνίδι ήταν στο 77', όταν ο Κιμπαπέ έβγαλε απίθανη ασίστ και με μπαλιά πίσω από το κέντρο έβγαλε τετ α τετ τον Μπαπέ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-2. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Καβάνι στο 90+2'. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολή των Μπαπέ και Σανανιέ με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις του αγώνα.