Ντόρτμουντ – Μπάγερν 2-2: O Μοντέστ…μίλησε στο 95'

Γκολ και θέαμα στο Klassiker, με την Ντόρτμουντ να μένει πίσω στο σκορ (0-2) αλλά έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε με τον Μοντέστ στο 95ο λεπτό. Αποβλήθηκε ο Κομάν στο 90’.

Φοβερό για ακόμη μια φορά Klassiker. Ένα ματς που δεν έβγαλε νικητή και έτσι άφησε και τους δύο συλλόγους πίσω από τις Ουνιόν Βερολίνου και Φράιμπουργκ, οι οποίες συνεχίζουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας και ματς λιγότερο!

Στο 33’ ο Μανέ πέρασε τη μπάλα στον Μουσιάλα, ο οποίος την έσπασε στο ημικύκλιο για τον Γκορέτσκα και αυτός με υπέροχο σουτ έγραψε το 0-1 (12ο σερί παιχνίδι η Μπάγερν Μονάχου που σκοράρει με αντίπαλο την Μπάγερν).

Δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες στην επανάληψη. Βολ και Μανέ δεν σκόραραν, κάτι που έκανε ο Σανέ για το 0-2 με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής.

Η Ντόρτμουντ προσπαθούσε να επιστρέψει στο ματς και το πέτυχε στο 74′. Ο Μοντέστ «έσπασε» την μπάλα στον Μουκόκο, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του τέρμα απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου και έγινε ο νεότερο παίκτης που σκοράρει σε Klassiker (1-1).

Στο 83′ οι γηπεδούχοι έφτασαν μια… ανάσα από το 2-2, αλλά ο Μοντέστ έχασε μοναδική ευκαιρία. Ο Κομάν αποβλήθηκε στο 90′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Μοντέστ που στο 83’ δεν είχε σκοράρει, πέτυχε το 2-2 στο φινάλε!

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Τέρζιτς): Μάιερ, Ζούλε, Χούμελς (46′ Βολφ), Σλότερμπεργκ, Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ, Τσαν, Έζτσαν (54′ Αντεγέμι), Μάλεν (70′ Μοντέστ), Μπραντ, Μουκοκό (89′ Αζάρ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Νάγκελσμαν): Νόιερ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιγκτ (62′ Μαζράουι), Παβάρ, Ντέιβις (46′ Στάνισιτς), Γκνάμπρι (46′ Κομάν), Γκορέτσκα, Σανέ, Μανέ (82′ Τσούπο-Μοτίνγκ), Ζάμπιτσερ (46′ Κίμιχ), Μουσιάλα