Μίλαν – Νάπολι 1-2: Με καρδιά και Σιμεόνε πήρε το ντέρμπι

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τη Νάπολι στο ντέρμπι της αγωνιστικής με αντίπαλο τη Μίλαν. Επικράτησε 2-1 και…έπιασε στην κορυφή ξανά την Αταλάντα.

Η Νάπολι έβγαλε καρδιά στο Μιλάνο και πήρε το ντέρμπι με αντίπαλο τη Μίλαν. Αν και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 και έδειξαν ικανοί για την ανατροπή, η Νάπολι πήρε τη νίκη με 2-1, με ήρωα τον Σιμεόνε. Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τη Μίλαν.

Ο Πολιτάνο με πέναλτι στο 55’ άνοιξε το σκορ για τη Νάπολι, ωστόσο ο συγκινητικός Ζιρού (είχε και δοκάρι) ισοφάρισε σε 1-1 στο 69ο λεπτό για τη Μίλαν.

Τη στιγμή όμως που οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιστεύουν στην ανατροπή, ο Σιμεόνε στο 78’ με κεφαλιά πέτυχε το 1-2 και η Νάπολι όχι μόνο διατήρησε το αήττητο αλλά επέτρεψε και στην κορυφή (μαζί με την επίσης αήττητη Αταλάντα).

Η Μίλαν πίεσε στα τελευταία λεπτά και είχε ένα ακόμη δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Καλουλού μετά την ασίστ του Ζιρού.