Γκλάντμπαχ – Λειψία 3-0: Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο

Η Γκλάντμπαχ…ισοπέδωσε τη Λειψία (3-0) και επέστρεψε στις νίκες.

Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο για την Γκλάντμπαχ που κέρδισε άνετα τη Λειψία με 3-0 και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Πολύ καλή εμφάνιση για τους γηπεδούχους που ήταν χωρίς νίκη περίπου έναν μήνα.

Αντίθετα η Λειψία μετά το 3-0 επί της Ντόρτμουντ και την καλή εμφάνιση στη Μαδρίτη με αντίπαλο τη Ρεάλ, προσγειώθηκε ανώμαλα σε έναν αγώνα όπου ήταν ακίνδυνη.

Ο Χόφμαν ήταν πρωταγωνιστής με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (10', 35') ενώ ο ίδιος είχε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλο τέρμα. Ο Μπενσεμπαΐνι στο ξεκίνημα του β' μέρους έγραψε το 3-0 και τα πάντα τελείωσαν εκεί με την Γκλάντμπαχ να έχει αρκετές ευκαιρίες.

Άτυχος ο Χάνες Βολφ των γηπεδούχων που πέρασε στο ματς ως αλλαγή στην επανάληψη αλλά λίγο αργότερα έγινε αναγκαστική αλλαγή. Όπως φάνηκε, ο άσος της Γκλάντμπαχ έβγαλε τον ώμο του!