Serie A: Πρώτη νίκη η Έμπολι, με «διπλό» επί της Μπολόνια (1-0)

Η Έμπολι πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στη φετινή Serie A επικρατώντας 1-0 στο «Ρενάτο Νταλ' Άρα» της Μπολόνια. Στον πάγκο ο Λυκογιάννης.

Σπουδαίο «διπλό» για την Έμπολι με 1-0 στην έδρα της Μπολόνια και παρθενική νίκη για την ομάδα του Πάολο Ζανέτι στο φετινό ιταλικό πρωτάθλημα. Με αυτό το αποτέλεσμα στο πρώτο σημερινό ματς της 7ης αγωνιστικής, η Έμπολι πέρασε την Μπολόνια στη βαθμολογία.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχετικά ισορροπημένο, με την Έμπολι να έχει και εκείνη τις στιγμές της για να σκοράρει, αλλά στην επανάληψη η Μπολόνια πίεσε πολύ για να φτάσει στη νίκη, είχε κατοχή μπάλας και αρκετές ευκαιρίες και τελικά... δέχτηκε γκολ στο 75' στην πρώτη φάση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος, με σκόρερ τον Φιλίπο Μπαντινέλι. Η Μπολόνια έκανε κι άλλες προσπάθειες για να πάρει έστω την ισοπαλία, είχε πάνω από δεκαπέντε τελικές, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης ήταν στην αποστολή της Μπολόνια, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Τιάγκο Μότα.