Μπόκα Τζούνιορς-Ρίβερ Πλέιτ 1-0: Ο Μπενεντέτο της χάρισε την νίκη και «γκρέμισε» το Μπομπονέρα (vid)

Ο Μπενεντέντο χάρισε την νίκη με 1-0 στην Μπόκα Τζούνιορς απέναντι στην Ρίβερ Πλέιτ σε ένα κατάμεστο Λα Μπομπονέρα.

Το γκολ του Ντάριο Μπενεντέτο ήταν εκείνο που χάρισε την νίκη στην Μπόκα Τζούνιορς με 1-0 επί της Ρίβερ Πλέιτ.

Ο επιθετικός της Μπόκα Τζούνιορς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 65’ και πανηγύρισε έξαλλα το γκολ, μαζί με τους οπαδούς της ομάδας. Το αργεντίνικο ντέρμπι χαρακτηρίστηκε όπως πάντα από την δύναμη και τα σκληρά μαρκαρίσματα.

Συνολικά μοιράστηκαν δώδεκα κίτρινες κάρτες, ενώ οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ρόχο στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Μπόκα Τζούνιορς κατάφερε να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, φθάνοντας τους 32 βαθμούς και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Στην κορυφή βρίσκεται η Ατλέτικο Τουκουμάν με 34 βαθμούς ενώ η Ρίβερ Πλέιτ έμεινε στους 29 βαθμούς και στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.