Μπράιτον – Λέστερ 5-2: Θρίαμβος και μόνη τέταρτη

Η Μπράιτον επικράτησε 5-2 της Λέστερ και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς προηγήθηκε (0-1), ισοφάρισε (2-2) αλλά δεν πήρε ούτε πόντο και παραμένει τελευταία.

Η Μπράιτον συνεχίζει την προέλασή της, με τον Τροσάρ σε έναν ακόμη αγώνα να είναι εντυπωσιακός. Ο Βέλγος άσος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στην επανάληψη αφού πέτυχε το 3-2 στο 64’ και έξι λεπτά αργότερα ύστερα από μια μαγική ντρίμπλα κέρδισε το πέναλτι, με τον Αλέξις Μακ Άλιστερ να διαμορφώνει το 4-2.

Ο τελευταίος στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου πέτυχε ένα υπέροχο τέρμα αλλά ακυρώθηκε για οφ σάιντ στο ξεκίνημα της φάσης και αφού ελέγχθηκε η φάση και πάρθηκε απόφαση ύστερα από πέντε λεπτά.

Η Λέστερ του Μπρένταν Ρότζερς παραμένει στην τελευταία θέση με μόλις έναν βαθμό. Προηγήθηκε με τον Ιχεανάτσο στα 52 δευτερόλεπτα αλλά μέχρι το 15ο λεπτό η Μπράιτον έφερε τούμπα τον αγώνα με αυτογκόλ του Λουκ Τόμας (10’) και γκολ του Καϊσέδο (15’).

Ο Ντάκα στο 33ο λεπτό έγραψε το 2-2 σε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη υπήρχε μόνο μια ομάδα στο γήπεδο και αυτή ήταν η Μπράιτον, που πέτυχε δύο τέρματα και φυσικά θα μπορούσε να είχε σημειώσει κι άλλα απέναντι στη Λέστερ που είχε σε μεγάλη μέρα τον Γουόρντ στο τέρμα.

Τελικά στο 97ο λεπτό ο Αλέξις Μακ Άλιστερ με φοβερή εκτέλεση φάουλ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το 5-2, αφού αυτή τη φορά δεν γινόταν το γκολ να ακυρωθεί.