Μπάγερν – Γκλάντμπαχ 1-1: Απίθανος Ζόμερ…φρέναρε τους πρωταθλητές

Η Γκλάντμπαχ με τον Γιαν Ζόμερ να κάνει το παιχνίδι της ζωής του, πήρε τον βαθμό (1-1) μέσα  στο Μόναχο με αντίπαλο την Μπάγερν

Η Μπάγερν έκανε φοβερό ματς, αλλά έπεσε πάνω σε έναν απίθανο Ζόμερ, ο οποίος έκανε το παιχνίδι της ζωής του και η Γκλάντμπαχ πήρε τον βαθμό (1-1) στο Μόναχο με αντίπαλο τους πρωταθλητές Γερμανίας.

Ο Ελβετός τερματοφύλακας ήταν ανίκητος. Στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε δύο γκολ από τον Μανέ αλλά και τα δύο ακυρώθηκαν για οφ σάιντ, ενώ η Γκλάντμπαχ άνοιξε το σκορ με τον Τουράμ στο 43' μετά την γκέλα του Ουπαμεκανό.

Στην επανάληψη, η Μπάγερν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, πίεζε, έκανε φάσεις αλλά ο Ζόμερ τα έπιανε όλα. Ο Μανέ έχασε τεράστιες ευκαιρίες όπως και ο Σανέ, με τον δεύτερο τελικό να ισοφαρίζει στο 83' σε 1-1 στη μοναδική φορά που νικήθηκε ο Ζόμερ, ο οποίος στο φινάλε έκανε μια ακόμη σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Ντε Λιχτ, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι και έπαιζε στην επίθεση.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Μπάγερν έκανε 35 τελικές, εκ των οποίων οι 20 στον στόχο, αλλά βρήκε μόλις ένα τέρμα.