Bundesliga: Νίκη για Χόφενχαϊμ, διπλό η Άουγκσμπουργκ, μοιρασιά σε Βρέμη, Λειψία και Βερολίνο

Ισοπαλίες απέσπασαν Βέρντερ Βρέμης, Κολωνία και Άιντραχτ. Νίκησε η Χόφενχαϊμ, διπλό στο Λεβερκούζεν η  Άουγκσμπουργκ. Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Συνεχίζεται το Σάββατο (13/8) η 2η αγωνιστική της Bundesliga.

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Βέρντερ Βρέμης και Στουτγκάρδη. Ο Φούλγκρουγκ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 4', για να ισοφαρίσει ο Έντο στο 38'. Στο 77' ο Σίλας έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως η Βρέμη ισοφάρισε με τον Μπουρκ στις καθυστερήσεις.

Με 2-2 αναδείχθηκαν ισόπαλες και οι Λειψία και Κολωνία. Οι «ταύροι» που αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είδαν να τους ακυρώνεται γκολ στο 9'. Στο 36' ο Βέρνερ άνοιξε το σκορ, όμως ο Ντιέτζ ισοφάρισε για την Κολωνία. Στο 56' ο Ενκουκού έδωσε προσωρινά προβάδισμα στη Λειψία, όμως το αυτογκόλ του Γκβάρντιολ στο 77' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Άουγκσμπουργκ έφυγε με το διπλό από το Λεβερκούζεν κόντρα στη Μπάγερ, επικρατώντας με 1-2. Ο Γιένσεν άνοιξε το σκορ στο 15', ενώ ο Αράνγκις ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Στο 82' ο Χαν έκανε το 1-2, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Στα υπόλοιπα ματς, η Χόφενχαϊμ πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Μπόχουμ και η Χέρτα Βερολίνου αναδείχθηκε ισόπαλη με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.