Ligue 1: Με συνοπτικές διαδικασίες η Μαρσέιγ την Ρεμς (4-1)

Η Μαρσέιγ σε μία ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα λόγω των αποδοκιμασιών προς τον προπονητή της Ιγκόρ Τούντορ, επικράτησε με 4-1 της Ρεμς για την 1η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι αποδοκιμασίες των οπαδών της Μαρσέιγ προς το πρόσωπο του Κροάτη τεχνικού Ιγκόρ Τούντορ, πριν από τη σέντρα του αγώνα με την Ρεμς, δεν επηρέασε την απόδοση της ομάδας της Μασσαλίας.

Οι Μαρσεγιέζοι με τον Τούντορ στον πάγκο τους επικράτησαν με 4-1 της Ρεμς στο Βελοντρόμ, ξεκινώντας με το δεξί το «ταξίδι» τους στη φετινή Ligue 1.

To ματς ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τους γη πεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 13’ με τον Φαέ, να διπλασιάζουν τα τέρματά τους λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου (45+2’ Ταβάρες) και στο 75’ να βάζουν ταφόπλακα στα όνειρα της Ρεμς για ανατροπή, χάρη στο γκολ του Σουάρες. Ο Μπαλογκούν μπορεί να μείωσε προσωρινά σε 3-1 στο 84’, αλλά ο Σουάρες έμελε να γράψει τους τίτλους τέλους του ματς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΗΣ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (5/8)

Λιόν - Αζαξιό 2-1 (12’ Τετέ, 22’ πέν. Λακαζέτ - 31’ πέν. Μανγκανί)

Σάββατο (6/8)

Στρασβούργο - Μονακό 1-2 (65’ Ντιαλό - 43’ Ντιατά, 45’ Ντιόπ)

Κλερμόν - Παρί Σ.Ζ. 0-5: (9’ Νεϊμάρ, 26’ Χακίμι, 38’ Μαρκίνιος, 80’, 86’ Μέσι)

Κυριακή (7/8)

Τουλούζ - Νις 1-1 (20' Νταλίνγκα - 78' Ράμσεϊ)

Λιλ - Οσέρ 4-1 (1’ Αντρέ, 3’, 39’ Νταβίντ, 64’ Ζεντάντκα - 68’ Σαρμπονιέ)

Ανζέ - Ναντ 0-0

Μονπελιέ - Τρουά 3-2 (3’ Σεντ Λουκέ, 15’, 81’ Σαβανιέ - 12’ πέν. Ταρντέ, 17’ Μπαλντέ)

Λανς - Μπρεστ 3-2 (28’, 33’ πέν., 62’ Σοτοκά - 66’ Μπελκεμπλά, 82’ Ντελ Καστίγιο)

Ρεν - Λοριάν 0-1 (65’ αυτ. Τεατέ)

Μαρσέιγ - Ρεμς 4-1 (13’ Φαέ, 45+2’ Ταβάρες, 75’, 90+4’ Σουάρες - 84’ Μπαλογκούν)