Coppa Italia: Πεντάρα η Σπέτσια, τεσσάρα η Μπρέσια, τρίαρα η Τορίνο κι έκπληξη η ΣΠΑΛ!

Η Σπέτσια με τον Βέρντε σκόρερ διέλυσε 5-1 την Κόμο και προκρίθηκε στο 2ο γύρο του Ιταλικού Κύπελλου. Ομοίως ακόμη δύο ομάδες της Serie A. H Μπρέσια που κέρδισε την Πίζα 4-1 κι η Τορίνο (3-0 την Παλέρμο). Έκπληξη η ΣΠΑΛ που στην παράταση γύρισε το ματς με την Έμπολι εκτός έδρας (2-1)

Με προκρίσεις τριών από τις τέσσερις ομάδες του Καμπιονάτο που αγωνίστηκαν το Σάββατο συνδυάστηκαν οι αγώνες του 1ου γύρου του Coppa Italia .

Η Σπέτσια με σκόρερ, από την άσπρη βούλα, τον γνώριμο μας, ελέω ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε επιβλήθηκε 5-1 (Ενζολά 43’, 76’ πεν., Βέρντε 60’ πεν., Στρέλετς 71’, Μαλντίνι 90'-Μπλάνκο 55’) της Κόμο (2ης Κατηγορίας) και πέρασε στη 2η φάση..

H Μπρέσια (που επίσης είναι στα «σαλόνια» του κάλτσιο) συνέτριψε 4-1, την Πίζα (Serie B') και μάλιστα μ' ανατροπή.

Τα γκολ οι Μαζούτσι (20’) για τους γηπεδούχους για ν' ακολουθήσουν τα τέρματα των Νίκολας (25’ αυτ.), Αγέ (61’), Εντόι (72’) και Μπιάνκι (90+4’)

Eξάλλου η Τορίνο με 3 γκολ σε 25 λεπτά στο 2ο μέρος επιβλήθηκε της Παλέρμο (2ης Κατηγορίας) με σκορ 3-0 (54' Λούκιτς, 74' Ράντονιτς, 79' Πελέγκρι)

Την έκπληξη της βραδιάς πέτυχε η ΣΠΑΛ (Serie B) που στις καθυστερήσεις της... παράτασης νίκήσε 2-1 εκτός έδρας την Έμπολι (Serie A)!

Μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν (80' Καμπιάγκι) για να ισοφαρίσει ο Ντίκμαν (82') και ν' αποτρέψει τη «ρώσικη ρουλέτα» στο 121' ο Αρένα