Ligue 1: Αγχωτική νίκη (2-1) η Λιόν επί της Αζαξιό στην πρεμιέρα

H Λιόν επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Αζαξιό στην πρεμιέρα της Ligue 1, χάνοντας τον βασικό της τερματοφύλακα στο 27’.

Πρεμιέρα με το δεξί για την Λιόν, η οποία φιλοξένησε την Αζαξιό για την πρεμιέρα της Ligue 1 και την κέρδισε με 2-1.

Το σκορ άνοιξε ο Τετέ στο 12’ και ο Λακαζέτ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα των «λιονέ» στο 22’.

Η Αζαξιό ξαναμπήκε στο ματς χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Μανγκανί στο 31’, από το οποίο προήλθε και η αποβολή του τερματοφύλακα των γηπεδούχων Λόπες.

Η Αζαξιό πίεσε για την ισοφάριση, αλλά τελικά έμεινε κι εκείνη με δέκα παίκτες (αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Χαμουνά), με αποτέλεσμα η Λιόν να αποβάλει το άγχος της.

Οι συνθέσεις:

ΛΙΟΝ: Λόπες, Γκούστο, Μέντες, Λουκεμπά, Ταλιαφίκο, Πακέτα (75’ Τολισό), Λεπενάντ, Αουάρ (30’ Ριού), Τετέ, Λακαζέτ, Εκαμπί (75’ Μπαρκολά).

ΑΖΑΞΙΟ: Λερουά, Αλφόνς, Γκονζάλες, Αβινέλ, Ντιαλό, Μπαγιαλά (71’ Σπαντανουντά), Μαρκετί, Μανγκανί, Νουρί (71’ Σιμινιανί), Χαμουνά, Ελ Ιντρίσι (71’ Οκό).