Super Lig: Πρεμιέρα με νίκη για την πρωταθλήτρια Τράμπζονσπορ των Μπακασέτα και Σιώπη (vid)

Με τους Μπακασέτα και Σιώπη να αγωνίζονται σε όλο το παιχνίδι, η περσινή πρωταθλήτρια Τράμπζονσπορ νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Ινσταμπούλσπορ στην πρεμιέρα του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Τράμπζονσπορ μπήκε δυνατά στο ματς και έχασε την πρώτη ευκαιρία με τον Τρεζεγκέ στο 14' - δύσκολα σε κόρνερ ο Ράαγκαρντ. Δύο λεπτά αργότερα, όμως, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Κορνέλιους (16').

Στο 43' οι Πρωταθλητές άγγιξαν το 0-2, αλλά το δυνατό σουτ του Αμπντουκαντίρ Ομούρ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νταβίντ Ράαγκαρντ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από την αντίπαλό τους. Ενδεικτικό είναι ότι στο 80' οι τελικές ήταν 3-11 για την Τράμπζονσπορ.

Στο 75' ο Μανώλης Σιώπης είδε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Αρντά Καρντεσλέρ για αντικανονικό μαρκάρισμα.

Στο 86ο λεπτό, ο Στέφανο Ντένσβιλ έδιωξε οριστικά την πιθανότητα βαθμολογικής απώλειας για την ομάδα του, κάνοντας επίσης με κεφαλιά το 0-2, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρτησης.