Στη «ρώσικη ρουλέτα» (6-5) η Μπραουνσβάϊγκ απέκλεισε την Χέρτα σε ματς-έπος (4-4 παρ. 2-2 κ.δ)!

Η Μπραουνσβάιγκ της 2ης κατηγορίας απέκλεισε την Χέρτα Βερολίνου, για τον 1ο γύρο του Γερμανικού Κυπέλλου, στα πέναλτι (6-5), μετά από ένα ματς γκραν γκινιόλ, που έληξε 2-2 στο 90λεπτο και 4-4 στην παράταση! Πρόκριση στην παράταση για Χόφενχαϊμ και Φράιμπουργκ

Θύμα έκπληξης έπεσε στον πρώτο γύρου του Γερμανικού Κυπέλλου η Χέρτα Βερολίνου.

Οι «πρωτεουουσιάνοι» ηττήθηκαν στο Μπράουνσβαϊγκ από την ομώνυμη ομάδα (2ης κατηγορίας) 6-5 στα πέναλτι μετά από ένα ματς που έληξε 2-2 στο 90λεπτο και 4-4 στην παράταση!

Οι φιλοξενούμενοι παρότι προηγούντο ως το 63' 0-2 (10' Σέλκε, 42' Μαολιντά) ισοφαρίστηκαν σε τρία λεπτά (63' πεν. Μπέρεντ, 66' Λάουμπερμπαχ).

Μάλιστα στο πρώτο λεπτό του εξτρά χρόνου βρέθηκαν να χάνουν από γκολ του Φεράι.

Ωστόσο τα τέρματα των Τουσάρ (103') και Λουκεμπάκιο (106') έφεραν τη 2η ανατροπή του αγώνα.

Όμως οι Βερολινέζοι δεν κράτησαν για δεύτερη φορά το υπέρ τους σκορ με τον Χένινγκ να ισοφαρίζει (118').

Στη «ρώσικη ρουλέτα» Πλάτενχαρτ και Κεμπφ δεν βρήκαν στόχο από τους φιλοξενούμενους, από τους γηπεδούχους αστόχησε μόνο ο Ντόνκορ και πήραν την πρόκριση.

Από τις άλλες ομάδες της Bundesliga που αγωνίζονταν η Χόφενχαϊμ γλίτωσε στην παράταση νικώντας 2-0 (115' Κάμπακ, 118' Πρέμελ) την ερασιτεχνική Ρέντλινγκχαουζεν.

Στον εξτρά χρόνο και μ' ανατροπή η πρόκριση της Φράιμπουργκ στο Κάιζερσλαουτερν με 2-1.

Ο Ρίτερ έβαλε μπροστά την ομάδα της 2ης κατηγορίας (32'), αλλά ο Ζάλαϊ ισοφάρισε (82') κι ο Ντόαν έδωσε τη νίκη στα «γεράκια» (112').

Χωρίς ...δράματα η πρόκριση της Μάιντζ επί της Άουε (3η Κατηγορία) με 3-0 (41' Κορ, 70' Μπούργκζονγκ, 79' πεν. Ίνγκβαρτσεν) ενώ η Γκλάντμπαχ ακόμη... σκοράρει συντρίβοντας την ερασιτεχνική Ομπεράχερν με ...9-1 (61' Χούμπερ - 2', 22', 36' Τουράμ, 37', 45+3' Χόφμαν, 45' Μπενσεμπαϊνί, 47' Στιντλ, 59' Σκάλι, 78' Νόιχαους)!