MLS: Δέκατο γκολ σε 11 αγώνες για τον Φούντα, ο οποίος έχασε πέναλτι (vid)

Ο Ταξιάρχης Φούντας, συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα του MLS, καθώς ήταν από τους πρωταγωνιστές στην ισοπαλία 2-2 που παραχώρησε η DC Γιουνάιτεντ στην Κολόμπους.

Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν με τον Κούτσο στο 62ο λεπτό, αλλά στο 73 ο Έλληνας επιθετικός απέτυχε να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα, εκτελώντας άουτ το πέναλτι.

Ωστόσο, ο Φούντας σκόραρε στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το 1-1. Ο Κούτσο, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Κολόμπους (81'), όμως ο Καμαρά, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με αυτό το γκολ, ο Φούντας έφθασε τα 10 τέρματα σε 11 συμμετοχές, ενώ αξίζει να σημειωθεί, ότι ο Ελληνας διεθνής άσος, θα βρίσκεται μεταξύ των «εκλεκτών», οι οποίοι θ΄ αγωνισθούν στο εφετινό MLS All-Star Game, τον αγώνα επίδειξης μεταξύ των κορυφαίων παικτών του αμερικανικού πρωταθλήματος, με αντιπάλους τους κορυφαίους παίκτες της Liga MX του Μεξικού. Η 26η έκδοση του All-Star Game, θα διεξαχθεί στις 10 Αυγούστου στην Μινεσότα.