Nations League: Τρομερή ανατροπή Δανίας με Κορνέλιους, «πάρτι» Ολλανδίας, Αυστρίας και όλα «διπλά»!

Με χρυσή αλλαγή τον Κορνέλιους η Δανία πήρε νίκη-αφιέρωμα στον Έρικσεν 2-1 στο Παρίσι επί της Γαλλίας! Μεγάλες νίκες για Ολλανδία (4-1 στο Βέλγιο!) και Αυστρία (3-0 στην Κροατία!) στην πρεμιέρα του Nations League

Ο Αντρέας Κορνέλιους μπήκε αλλαγή για την Δανία και της χάρισε με δύο γκολ μια τεράστια νίκη επί της Γαλλίας στο Παρίσι με 2-1! Οι εκπληκτικές εμφανίσεις και εκτός έδρας νίκες της Ολλανδίας επί του Βελγίου με 4-1 (δύο ο Ντεπάι) και της Αυστρίας επί της Κροατίας με 3-0 ξεχώρισαν επίσης στα βραδινά παιχνίδια της Παρασκευής (3/6) για την πρεμιέρα των ομίλων του Nations League. Νίκες στις χαμηλότερες κατηγορίες για την Σλοβακία (1-0 την Λευκορωσία) και για την Μολδαβία ( 2-0 το Λιχτενστάιν)

Για την πρώτη κατηγορία, στο κατάμεστο Σταντ Ντε Φρανς η Γαλλία υποδέχτηκε την Δανία, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι με την Εθνική του Κρίστιαν Έρικσεν μετά τη μεγάλη περιπέτεια του περασμένου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Χωρίς τον Ντιντιέ Ντεσάν στον πάγκο λόγω πένθους (κόουτς ο Γκι Στεφάν), η Γαλλία μπήκε πολύ δυνατά και είχε ακυρωθέν γκολ με τον Μπενζεμά στο 15' για οφσάιντ, ενώ νωρίτερα είχε μεγάλη ευκαιρία. Αλλά σταδιακά έμεινε από ιδέες και το πρώτο μέρος έληξε χωρίς γκολ, με τον Εμπαπέ να μένει στα αποδυτήρια. Ο Καρίμ Μπενζεμά είχε ευκαιρία και στο 47' με τον Σμάιχελ να γλιτώνει, αλλά στο 51' έβαλε φοβερό γκολ για το 1-0. Στο 68' η Δανία βρήκε την ισοφάριση με τον Αντρέας Κορνέλιους στο 68' στην πρώτη τελική της στην επανάληψη, ενώ είχε ευκαιρία στο 71' για την ανατροπή. Με την Γαλλία να έχει δοκάρι στο 80', αλλά τον Γιορίς στο 86' να κάνει μεγάλη απόκρουση στο πλασέ του ολομόναχου Έρικσεν. Και να έρθει ο άσος της Τράμπζονσπορ στο 88' για να ολοκληρώσει την έξοχη παρουσία του με το 1-2.

Για τον ίδιο όμιλο στο Όσιγιεκ η Κροατία φιλοξένησε την Αυστρία και πίεσε από την αρχή με καλές φάσεις, αλλά ο Αρναούτοβιτς με πολύ ωραίο σουτ στο 41' έκανε το 0-1. Με αιφνιδιασμό στην επανάληψη καθώς ο Γκρέγκοριτς που μπήκε αλλαγή έκανε το 0-2 στο 53'. Και στο 57' ο Ζάπιτζερ έκανε το 0-3 για την ομάδα του Ράγκινγκ!

Στις Βρυξέλλες και στο Κινγκ Μποντουέν το Βέλγιο αντιμετώπισε την Ολλανδία. Με δοκάρι για το Βέλγιο στο 13' με τον Καστάνιε και μεγάλη ευκαιρία του Ντεπάι στο 17' για τους Ολλανδούς. Ο Λουκάκου έφυγε νωρίς λόγω τραυματισμού και οι «οράνιε» έχαναν τις καλύτερες ευκαιρίες. Για να φτάσουν στο γκολ με τον Μπεργκβάιν στο 40' με έξοχο σουτ. Και στο 51' με τον Ντεπάι με πλασέ από ασίστ του κορυφαίου Μπεργκχάους έκαναν το 0-2. Η Ολλανδία πέτυχε το τρίτο γκολ με τον Ντάμφρις στο 61' και το 0-4 έγινε από τον Ντεπάι στο 66'. Το Βέλγιο είχε γκολ του Καστάνιε που δεν μέτρησε και δοκάρι με τον Μέρτενς και βρήκε το γκολ της τιμής με τον Μπατσουαγί στις καθυστερήσεις

Στο ματς της τρίτης κατηγορίας, η Σλοβακία έπαιξε ως φιλοξενούμενη στο ουδέτερο Νόβισαντ με την Λευκορωσία και άνοιξε το σκορ στο 61' με τον Σουσλόβ, αποτέλεσμα που κράτησε ως το τέλος.

Για την τέταρτη κατηγορία η Μολδαβία με βασικό τον Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ του Ολυμπιακού νίκησε εκτός έδρας το Λιχτενστάιν. Στο 5' ο Νικολαέσκου με πέναλτι έκανε το 0-1 και στις καθυστερήσεις ο Μπόλοχαν έκανε το 0-2.