Bundesliga: Γλίτωσε στις καθυστερήσεις τα μπαράζ παραμονής η Στουτγκάρδη, «σεντόνι» η Λειψία!

Ένα γκολ του Έντο στο 92' έδωσε στην Στουτγκάρδη τη νίκη με 2-1 επί της Κολωνίας και την κρατήθηκαν πάνω από την Χέρτα Βερολινου που έχασε, επίσης στο τέλος 2-1 στην Βεστφαλία με την Μπορούσια Ντόρτμουντ για να γλιτώσει τα μπαράζ παραμονής. Τετάρτη και στο Champions League η Λειψία (1-1 με Μπίλεφελντ)

Δραματικό φινάλε στην 34η και τελευταία αγωνιστική της Bundesliga

Μια κεφαλιά του Έντο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με την Κολωνία έδωσε στη Στουτγκάρδη τη νίκη-παραμονή στη Bundesliga, αφού την ίδια ώρα η Χέρτα που είχε προηγηθεί στην Βεστφαλία κόντρα στην Μπορούσια Ντόρτμουντ έχανε και κατέληγε να δώσει μπαράζ επιβίωσης με την 3η της 2ης Κατηγορίας.

Οι Σουηβοί (του βασικού κι αναντικατάστατου Ντίνου Μαυροπάνου) είδαν τον Κάλαϊτζιτς να χάνει πέναλτι, αλλά να εξιλεώνεται στην επαναφορά του, ενώ οι αδιάφοροι «τράγοι» ισοφάρισαν με κεφαλιά του Μοντέστ (59').

Αποτέλεσμα που κρατούσε την Στουτγκάρδη τρίτη από το τέλος, μέχρι να έρθει ο Έντο να κάνει την ανατροπή παραμονής!

Αντιθέτως, με το ίδιο σκορ έχασαν οι «πρωτεουσιάνοι» στο τελευταίο ματς του Χάαλαντ με την αδιάφορη (καθότι σίγουρη 2η) Ντόρτμουντ .

Ο Νορβηγός ισοφάρισε με πέναλτι, αλλά το τελευταίο του «κιτρινόμαυρο» γκολ πριν ενταχθεί στην Σίτι (68’) δεν έφτανε για να τους ...μπλέξει.

Έτσι ο Μουκοκό, που μπήκε στο ματς αλλαγή στο 83’ στο αμέσως επόμενο λεπτό έστειλε σε ματς επιβίωσης τους Βερολινέζους!

Στα ψηλότερα πατώματα η Λειψία κρατήθηκε στην 4η θέση και συμπλήρωσε τις θέσεις Champions League.

Η ισοπαλία 1-1 με την υποβιβασμένη Αρμίνια Μπίλεφελντ την ίδια στιγμή που η Φράιμπουργκ έχανε από την αδιάφορη Μπάγερ, 2-1, στο Λεβερκούζεν,

Η Μπίλεφελντ (του βασικού κι αναντικατάστατου Σεμπάστιαν Βασιλειάδη και του τραυματία Καπίνο) προηγήθηκε (70') χάρη στον Γιάνι Σέρα, ωστόσο οι «ταύροι» ισοφάρισαν με τον Γουίλι Όρμπαν στο 93'.

Η Φράιμπουργκ που θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί την γκέλα του συγκροτήματος του Ντομένικο Τεντέσκο, απέτυχε.

Ο εξαιρετικός Πάτρικ Σικ ήταν υπεύθυνος για το γκολ του Λούκας Αλάριο στο 53' και μπορεί η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ να ισοφάρισε στο 88' με τον Γιανίκ Χάμπερερ, στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εσεκιέλ Παλάσιος έδωσε τη νίκη 2-1 στις «ασπιρίνες»

Η Φράιμπουργκ θα βρεθεί στους ομίλους του Europa League είτε μέσω κυπέλλου (παίζει τελικό με τη Λειψία) είτε μέσω πρωταθλήματος.

Ανάμεσα σε Λειψία και Φράιμπουργκ τερμάτισε η Ουνιόν, η οποία νίκησε 3-2 την Μπόχουμ (η τελευταία, αδιάφορη γαρ, αγωνίστηκε χωρίς τους Βασίλη Λαμπρόπουλο και Κώστα Σταφυλίδη, τους οποίους αποχαιρέτισε προ ημερών, χωρίς να σημαίνει ότι θα αποχωρήσουν αμφότεροι).

Η ομάδα του Βερολίνου τερμάτισε στην 5η θέση και θα πάρει εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League.