Έμπολι – Σαλερνιτάνα 1-1: «Χ»αμένη ευκαιρία

Η Σαλερνιτάνα που μάχεται για να παραμείνει στην κατηγορία, έμεινε πίσω στο σκορ κόντρα στην Έμπολι (1-0), ισοφάρισε (1-1) και έχασε πέναλτι στο 83’ για να πάρει τη νίκη.

Ο Κουτρόνε στο 37’ έκανε το 1-0 ενώ ο ίδιος παίκτης στην επανάληψη είχε προσπάθεια στο δοκάρι (55’) και την ευκαιρία φυσικά να γράψει το 2-0. Βέβαια ένα λεπτό νωρίτερα, ο τερματοφύλακας της Έμπολι, Βικάριο έκανε την απόκρουση της αναμέτρησης σε κεφαλιά του Μπονατσόλι.

Ο Βικάριο στο 75' έκανε νέα διπλή επέμβαση, πανηγύρισε αλλά στην εκτέλεση κόρνερ, έκανε λάθος και ο Μπονατσόλι με ψαλιδάκι έγραψε το 1-1 (76') ενώ στο 83' καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της Σαλερνιτάνα αφού ο διαιτητής πήγε και είδε τη φάση ο ίδιος.

Ο Περότι όμως νικήθηκε από τον Βικάριο, ο οποίος έπεσε στην αριστερή του γωνία και κράτησε το 1-1.