Ναντ - Ρεν 2-1: Τα «καναρίνια» ...φρέναραν, μ' ανατροπή, την προοπτική «σεντονιού» της Ρεν!

Η, Κυπελλούχος Γαλλίας, Ναντ επικράτησε, μ' ανατροπή, 2-1,  της Ρεν, στερώντας της ουσιαστικά το Champions League. Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία της Ligue 1.

Παρότι δεν είχε κάποιο βαθμολογικό στόχο η (προ 4ημέρου Κυπελλούχος Γαλλίας) Ναντ επικράτησε στο τελευταίο χρονικά ματς της 36ης αγωνιστικής της Ligue 1 με 2-1 της Ρεν και της άφησε μόνο μαθηματικές ελπίδες για το Champions League.

Μάλιστα τα «καναρίνια», που έδωσαν τη δυνατότητα στους φίλους της να μπιζάρουν για την κατάκτηση του τροπαίου, επικράτησαν παρότι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ στο 32ο λεπτό από γκολ του Ταϊτ.

Ωστόσο κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με το σκορ ισόπαλο χάρη σε τέρμα του Κουλιμπαλί (45') και να πάρουν τη νίκη που επέκτεινε το αήττητο τους σε τρεις αγώνες (2ν. - 1 ισοπ.) με τον Παλουά (71').

Οι φιλοξενούμενοι που προέρχονταν από δύο νίκες εντός έδρας με μηδενικό παθητικό δεν κατάφεραν ν' αντιδράσουν.

Μετς-Λιόν 3-2

(27' Παγιό, 40' Λαμκέλ Ζε, 90' Μπουλαγιά - 43', 84' Ντεμπελέ)

Ρεμς-Λανς 1-2

(28’ Ζενέλι – 55’ Σοτοκά, 92’ Φοφανά)

Ανζέ-Μπορντό 4-1

(5’ Τσο, 36’ Μεντί, 62’ Μπαοκέν, 90’ Λαζέ – 60’ Μάρα)

Κλερμόν-Μονπελιέ 2-1

(4’ Ρασάνι, 69’ Μπαγιό – 32’ Σοτάρ)

Λοριάν-Μαρσέιγ 0-3

(39’ Μπάμπα Ντιένγκ, 48’ Γκεντουζί, 67’ Γκέρσον)

Παρί Σεν Ζερμέν-Τρουά 2-2

6’ Μαρκίνιος, 26' Νεϊμάρ-30’ Ουγκμπό, 49’ Ταρντιέ.