Λοριάν – Μαρσέιγ 0-3: Ξέσπασαν οι Μαρσεγιέζοι και ανεμίζουν το «σεντόνι»

Η Μαρσέιγ άφησε πίσω της τον αποκλεισμό της από το Conference League και νίκησε 3-0 τη Λοριάν, που την έφερε ακόμα πιο κοντά στους ομίλους του Champions League. Τα αποτελέσματα της 36η αγωνιστικής της Ligue 1 και η βαθμολογία.

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η Μαρσέιγ μετά τα πρόσφατα αρνητικά της αποτελέσματα. Οι Μαρσεγιέζοι γύρισαν «σελίδα» μετά τον αποκλεισμό τους από το Conference League, με τη «λευκή» ισοπαλία (0-0) στη ρεβάνς με τη Φέγενορντ, και κέρδισαν 3-0 εκτός έδρας τη Λοριάν για την 36η αγωνιστική του Σαμπιονά που τους έφερε ακόμα πιο κοντά στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο σύλλογος της Μασσαλίας απομακρύνθηκε πλέον από τους διώκτες του στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1, που οδηγεί μάλιστα τη νέα σεζόν απευθείας στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Αντίθετα, η Λοριάν υπέστη την τρίτη σερί της ήττα στον θεσμό και συνεχίζει να κινδυνεύει με υποβιβασμό, καθώς παρέμεινε η διαφορά των τριών πόντων της από τη Σεντ Ετιέν που ακολουθεί ξωπίσω της κι έχει ματς λιγότερο.

Στο «Σταντ ντε Μουστουάρ» η Μαρσέιγ άνοιξε το σκορ με το τέρμα που σημείωσε στο 39’ ο Μπάμπα Ντιένγκ. Η Λοριάν προσπάθησε εν συνεχεία να «απαντήσει», αλλά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (48’) ήρθε και το 0-2 των Μαρσεγιέζων με τον Γκεντουζί, που έβαλε γερές «βάσεις» για το τρίποντο των φιλοξενούμενων.

Στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης, ήρθε τελικά και το 0-3 στο 67’ με τον Γκέρσον και η Μαρσέιγ έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της αντιπάλου της.