Βενέτσια - Μπολόνια 4-3: Όσο ζει ελπίζει!

Η Βενέτσια νίκησε στο φινάλε την Μπολόνια σε συναρπαστικό ματς (4-3) και διατηρεί ελπίδες παραμονής στη Serie A

Σε πολύ συναρπαστικό ματς με εναλλαγές στο σκορ, η Βενέτσια νίκησε στις καθυστερήσεις την Μπολόνια με 4-3 με τους γηπεδούχους να διατηρούν πιθανότητες για να μείνουν στη Serie A, έστω κι αν αυτές δεν είναι πολλές.

Η Βενέτσια μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε στο 4' με τον Τομάς Ανρί μετά από προσπάθεια της γκολκίπερ της ομάδας, ενώ στο 18' ο Μαροκινός Σοφιάν Κιγινέ έκανε το 2-0 αφού πρώτα αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως, η Μπολόνια μείωσε με τον Ρικάρντο Ορσολίνι που είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι για την ισοφάριση και το κατάφεραν με τον Μάρκο Αρναούτοβιτς στο 55', ενώ έκαναν την ανατροπή στο 68' με τον Γέρντι Σχούτεν. Η Βενέτσια είχε ακόμη κουράγια και ισοφάρισε στο 78' με πέναλτι του Ματία Αράμου, ενώ έφτασε στο πολυπόθητο τρίποντο με γκολ μιας ακόμη «χρυσής αλλαγής», του Ντένις Γιόνσεν, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Στο «Πιερλουίτζι Πέντσο» διαιτητής ήταν ο Λίβιο Μαρινέλι. Κίτρινες: Κιγινέ, Σκορούπσκι, Χίκεϊ, Μέντελ, Ματέγιου, Ντομίνγκες

Βενέτσια: Μπενπά, Σβόμποντα, Καλντάρα, Σετσαρόνι, Ματέγιου, Σμίγκοϊ (79' Οκερέκε), Βάκα (56' Αράμου), Χαπς (63' Γιόνσεν), Κιγινέ (56' Φιορντιλίνο), Κουισάνς (79' Πέρετζ), Ανρί

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Σουμαορό, Μέντελ, Τεατέ (34' Ορσολίνι), Ντε Σιλβέστρι, Σβάνμπεργκ (46' Ντομίνγκες), Σχούτεν, Σοριάνο (69' Βινιάτο), Χίκεϊ, Μπάροου (69' Σανσόνε), Αρναούτοβιτς