Ίντερ – Έμπολι 4-2: Το γύρισε και προσπέρασε…

Η Ίντερ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, είχε τα ψυχικά αποθέματα και κέρδισε τελικά την Έμπολι με 4-2

Η Ίντερ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ (0-2) και να κερδίσει την μαχητική Έμπολι με 4-2. Μάλιστα οι «νερατζούρι» με το τρίποντο αυτό και με έναν αγώνα περισσότερο, οδηγούν την κούρσα έχοντας έναν βαθμό παραπάνω από την δεύτερη στη βαθμολογία Μίλαν. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τον αντίπαλό τους και στο πρώτο 30λεπτο βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τέρματα των Πιναμόντι (5’) και Ασλάνι (28’). Στη συνέχεια η Ίντερ ανέβασε στροφές και πήγε στα αποδυτήρια με 2-2 με αυτογκόλ του Ρομανιόλι (40’) και γκολ του Μαρτίνες (45’). Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 64’ ο Μαρτίνες σημείωσε το 3-2. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάντσες.

Το προφίλ της 36ης αγωνιστικής:

ΣΗΜΕΡΑ

Ίντερ – Έμπολι 4-2 (40’ αυτογκόλ Ρομανιόλι, 45’ Μαρτίνες, 64’ Μαρτίνες, 94' Σάντσες – 5’ Πιναμόντι, 28’ Ασλάνι)

22.00: Τζένοα – Γιουβέντους