Serie A: Λυτρωτής Ραφαέλ Λεάο για την πρωτοπόρο Μίλαν (highlights)!

Ο Πορτογάλος επιθετικός Ραφαέλ Λεάο σκόραρε για την Μίλαν κόντρα στην Φιορεντίνα στο 82' και οι «ροσονέρι» πήγαν, με ματς παραπάνω από τη δεύτερη Ίντερ στο +5! Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία της Serie A.

Ένα τέρμα του Ράφαελ Λεάο 8 λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 επέτρεψε στην Μίλαν να νικήσει με το μίνιμουμ σκορ την Φιορεντίνα στο «Σαν Σίρο» κι όχι μόνο γλίτωσε τους «ροσονέρι» από την γκέλα τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της Serie A, αλλά τους έφερε στο +5 από τη δεύτερη Ίντερ, που έχει ματς λιγότερο.

Πάντως για να φτάσει στο τρίποντο η ομάδα του Μιλάνου χρειάστηκε ο Μενιάν να σταματήσει τον Καμπράλ, έξι λεπτά, πριν το γκολ του Πορτογάλου επιθετικού...

Ήταν η 3η σερί νίκη της αήττητης, για 13 ματς (8ν. - 5 ισοπ.), ομάδας του Πιόλι, αλλά κι η τρίτη ήττα των «βιόλα» που βρίσκονται εκτός ευρωπαϊκών θέσεων...

Την ίδια στιγμή στην Τοσκάνη η Έμπολι προηγείτο ως το 78' με 1-0 (56' Ζουρκόφσκι) αλλά έχασε 3-1 από χατ τρικ του Μπελότι το οποίο επτεύχθη με δύο πένάλτι (78', 87'). από ισάριθμα χέρια εντός περιοχής. Το τρίτο γκολ σε ροή αγώνα στο 96' του αρχηγού της γκρανάτα ήταν το 100ο του στην πρώτη κατηγορία της Ιταλίας!

Οι γηπεδούχοι, που δεν έχουν εξασφαλίσει μαθηματικά την σωτηρία, τελείωσαν το ματς 9 αφού αποβλήθηκαν οι Βέρ (60') και Στογιάνοβιτς (85')