Ligue 1: Επιμένει για το «σεντόνι» η Μονακό, «έμφραγμα» στο 91’ για τη Μετς

Η Μονακό επιβλήθηκε 2-0 της Ανζέ και «έπιασε» τη Ρεν στην τρίτη θέση του Σαμπιονά που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου. «Γκέλα» στο 91’ για τη Μετς (από 0-2, 2-2 με τη Μονπελιέ) που την έστειλε στον «πάτο» της κατάταξης. Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής της Ligue 1 και η βαθμολογία.

Την έβδομη σερί της νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Μονακό, που την κρατά στο «κόλπο» για την έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου. Οι Μονεγάσκοι επιβλήθηκαν 2-0 της Ανζέ στο «Λουί ΙΙ» για την 35η αγωνιστική και με το τρίποντο αυτό «έπιασαν» τη Ρεν στην τρίτη προνομιούχα θέση του Σαμπιονά.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (42’) χάρη στο αυτογκόλ του Μπαμπά, ενώ στο 61’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μπεν Γεντέρ.

Στο μεταξύ, η Μετς βρέθηκε μία «ανάσα» από την πρώτη της νίκη από τον περασμένο Γενάρη στον αγώνα κόντρα στη Μονπελιέ, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και έμεινε για 14ο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα μακριά από το τρίποντο.

Αν και προηγήθηκε 0-2 στην έδρα της αντιπάλου της, είδε τους γηπεδούχους να μειώνουν αρχικά στο 80’ με τον Σουκέ και στο 91’ να παίρνουν τελικά και τον πόντο με τον Γουάχι. Το αποτέλεσμα αυτό οδήγησε τελικά τη Μετς στην τελευταία θέση της κατάταξης, που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής, η Μπρεστ, αν και αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 22’ λόγω αποβολής του Καστίγιο, σκόραρε δις σε διάστημα 2 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο (σ. 60’ Μπρασιέ, 62’ Μουνιέ) και κέρδισε 2-0 την Κλερμόν, ενώ η Ρεμς επικράτησε 2-1 της Λοριάν.