Φιορεντίνα - Ουντινέζε 0-4: Της έβαλε... φρένο στα ευρωπαϊκά όνειρα

Η Ουντινέζε επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι», την οδήγησε στην 3η σερί ήττα και δεν την άφησε να αναρριχηθεί στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

«Πάρτι» στη Φλωρεντία έστησε η Ουντινέζε. Οι «Φριουλιάνι» διέλυσαν 4-0 την Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι», σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 20η αγωνιστική της Serie A και παράλληλα δεν την άφησαν να αναρριχηθεί στην 5η θέση.

Οι «βιόλα» ήθελαν οπωσδήποτε το τρίποντο, ενώ προερχόντουσαν από δύο σερί ήττες, ωστόσο δεν φάνηκε σε κανένα σημείο του αγώνα πως ήταν εκείνοι που είχαν βαθμολογικό κίνητρο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Μάρι (12') και Ντεουλοφέου (36') έβαλαν τις βάσεις για το «διπλό» και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης οι Γουάλας (90+1') και Ουντότζι (90+4') έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των φιλοξενούμενων.