Ligue 1: Δεν βάζει μυαλό η Μπορντό - Νίκες για Νις και Μπρεστ

Αν και προηγήθηκε δύο φορές, η Μπορντό ηττήθηκε 5-3 στην έδρα της Ναντ και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στον υποβιβασμό στη Ligue 2. Νίκες για Νις και Μπρεστ. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Δεν βάζει μυαλό η Μπορντό. Οι Γιρονδίνοι προηγήθηκαν δις, έχασαν πέναλτι για την ισοφάριση και τελικά ηττήθηκαν 5-3 από τη Ναντ, με αποτέλεσμα να κάνουν ακόμη ένα βήμα προς τον υποβιβασμό

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ιδανικά για την Μπορντό, αφού πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-0. Ωστόσο, στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και μέχρι το 51’, τα «καναρίνια» έφεραν το ματς ίσα (2-2). Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 67’ για το νέο προβάδισμα, αλλά η Ναντ απάντησε στο 72’ και το 76’, κάνοντας την ανατροπή (4-3).

Στο 88’ οι Γιρονδίνοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν και να μπουν ξανά στο παιχνίδι, αλλά το πέναλτι του Μπριάν απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων και σαν να μην έφτανε αυτό, στο επόμενο λεπτό ο Μπουκαρί διαμόρφωσε το τελικό 5-3!

Έτσι, η Ναντ ανέβηκε στους 50 βαθμούς και διατήρησε κάποιες ελπίδες να προλάβει την ευρωπαϊκή έξοδο, ενώ από την άλλη η Μπορντό παρέμεινε στην προτελευταία θέση με μόλις 27 βαθμούς!

Στη Νίκαια, η Νις λύγισε με το μίνιμουμ σκορ την Τρουά και παρέμεινε στο κόλπο των ευρωπαϊκών εισιτηρίων. Τρίποντο και για την Μπρεστ που με 1-0 επικράτησε εκτός έδρας της Μετς.