Τουρκία: Έχασε επίτηδες πέναλτι στο 90'+9' ο Ντεμίρ της Γκαζιαντέπ, σε ένα σπάνιο fair play! (vid)

Ο Μουχάμαντ Ντεμίρ της Γκαζιαντέπ έχασε σκόπιμα πέναλτι στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με την Γκέζτεπε, σε μια σπάνια επίδειξη fair play.

Υπάρχουν fair play και.. fair play, ωστόσο η επιλογή του Μουχάμαντ Ντεμίρ κατά τη διάρκεια του αγώνα της Γκαζιαντέπ με αντίπαλο την Γκέζτεπε για την τουρκική Super Lig αποτελεί αναμφίβολα παράδειγμα προς μίμηση.

Ο 30χρονος επιθετικός της Γκαζιαντέπ επέλεξε να αστοχήσει επίτηδες στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, καθώς δεν υπήρξε ποτέ παράβαση εντός της μεγάλης περιοχής.

Δείτε το σχετικό βίντεο:

Αν ο Ντεμίρ ευστοχούσε, η ομάδα του (στην οποία αγωνίζεται και ο «δικός μας» Στέλιος Κίτσιος) θα κέρδιζε σχεδόν σίγουρα το παιχνίδι, καθώς το σκορ ήταν στο 1-1 και ο αγώνας βρισκόταν ήδη στο 90'+9', με τον διαιτητή να σφυρίζει τη λήξη του ματς αμέσως μετά την εκτέλεση του Ντεμίρ.

Να σημειώσουμε ότι παρά το ισόπαλο αποτέλεσμα, η φιλοξενούμενη Γκέζτεπε υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη δεύτερη κατηγορία της Τουρκίας.