Bundesliga: Νίκη για «σεντόνι» η Λεβερκούζεν, ήττα-σοκ η Λειψία! (highlights)

Η Λεβερκούζεν επικράτησε με 4-1 εκτός έδρας της Γκρόιτερ Φιρτ και παραμένει στην πρώτη τετράδα της Bundesliga, εκεί όπου βρίσκεται και η Λειψία παρά την ήττα-σοκ από την Ουνιόν Βερολίνου. Ισοφαρίστηκε στο φινάλε η Φράιμπουργκ από την Γκλάντμπαχ (3-3).

Ο κακός χαμός γίνεται στην Bundesliga για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια και κυρίως για την έξοδο στους ομίλους του Champions League.

Στα τελευταία λεπτά των αγώνων υπήρξαν ανατροπές και ισοφαρίσεις, ενώ η κερδισμένη της 31ης αγωνιστικής είναι σίγουρα η Λεβερκούζεν που πέρασε νικηφόρα με 4-1 μέσα στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ.

Οι «ασπιρίνες» βρίσκονται στην 3η θέση και εκεί θέλουν να παραμείνουν έως το φινάλε της σεζόν.

Ματσάρα έγινε στο Φράιμπουργκ, εκεί όπου η Γκλάντμπαχ προηγήθηκε με 0-2 στα πρώτα 13 λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το ματς και με γκολ των Γκρίφο (49’), Γκούντερ (61’) και Λίνχαρτ (80’) να πετύχουν το 3-2. Εκεί που η Φράιμπουργκ έδειχνε να αγκαλιάζει το τρίποντο και να βρίσκεται στην 4η θέση, ήρθε ο Στιντλ στις καθυστερήσεις για να ισοφαρίσει σε 3-3 και να ρίξει την Φράιμπουργκ στην 5η θέση.

Ήττα-σοκ για την Λειψία που είχε το τρίποντο στα χέρια της έως το 86’ χάρη στο γκολ του Πόουλσεν στο 46’, αλλά με δύο γκολ των Μίκελ (86’) και Μπέρενς (89’) η Ουνιόν Βερολίνου έφυγε νικήτρια με 2-1 και έβαλε... φωτιά στη μάχη των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

Τέλος, η Κολωνία με τη νίκη της επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ (3-1) εξακολουθεί να βλέπει Ευρώπη, ενώ ματσάρα έγινε και στην Φρανκφούρτη ανάμεσα στην Άιντραχτ και την Χοφενχάιμ (2-2).