Σπέτσια-Ίντερ 1-3: Πάτησαν στην κορυφή οι «νερατζούρι»

Η Ίντερ νίκησε εκτός έδρας τη Σπέτσια και με αγώνα περισσότερο από τη Μίλαν πάτησε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η «μάχη» για το Σκουντέτο καλά κρατεί και η αυλαία της 33ης αγωνιστικής της Serie A άνοιξε με την εκτός έδρας νίκη της Ίντερ κόντρα στη Σπέτσια. Οι "νερατζούρι" επικράτησαν με 3-1 της Σπέτσια και προσπέρασαν τη Μίλαν έχοντας έναν αγώνα περισσότερο από τους "ροσονέρι".

Η Σπέτσια με τον Δημήτρη Νικολάου στην αρχική της ενδεκάδα γνώριζε εξ αρχής πως θα είχε δύσκολο έργο κόντρα στην ομάδα του Ιντζάκι. Η Ίντερ κυριάρχησε από νωρίς στο παιχνίδι και πίεσε ψάχνοντας το γκολ. Τελικά άνοιξε το σκορ στο 31' με ένα υπέροχο σουτ του Μπρόζοβιτς. Με το σκορ στο 0-1 για την Ίντερ πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στην επανάληψη με τους "νερατζούρι" να θέλουν ακόμα ένα γκολ για να είναι ήρεμοι. Το βρήκαν αυτό στο 73' με τον Λαουτάρο Μαρτίνες, αλλά το φινάλε του αγώνα απέκτησε δραματικό χαρακτήρα. Στο 88' ο Ματζιόρε μείωσε σε 2-1 για τη Σπέτσια και ανησύχησε την Ίντερ. Τελικά τα πάντα τελείωσαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σάντσες να σκοράρει και να κάνει το 1-3.