Serie A: Η Φιορεντίνα σήκωσε απαγορευτικό ...τίτλου στην Νάπολι μέσα στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» (2-3)!

Η Φιορεντίνα επικράτησε 3-2 μέσα στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» της Νάπολι και την άφησε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Την ίδια ώρα Σασουόλο - Αταλάντα 2-1 και Βενέτσια - Ουντινέζε 1-2. Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία της Serie A

Εντός έδρας χάνει τις ελπίδες της για το πρώτο πρωτάθλημα μετά το 1990 η Νάπολι.

Μετά την ισοπαλία με την Ίντερ και την ήττα από την Μίλαν οι «παρτενοπέι» έχουν μόνο μία νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς τους στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» αφού έχασαν από την Φιορεντίνα με το ...χορταστικό 3-2!

Οι «βιόλα» που κυνηγούν την ευρωπαϊκή έξοδο προηγήθηκαν με το πρώτο εκτός έδρας τέρμα του Αργεντινού επιθετικού Νίκο Γκονζάλες (29') και παρότι ισοφαρίστηκαν από τον Μέρτενς (58') με δύο γκολ σε έξι λεπτά του (νεοεισελθόντα) Ικονέ στο 66' και του Καμπράλ στο 72' πήρε το ματς αφού το τέρμα του Όσιμεν (84') δεν έφτασε στους γηπεδούχους (5η ήττα στο «σπίτι» τους...) παρά μόνο για να δώσουν σασπένς στο φινάλε.

Ήταν η 2η σερί νίκη και η 5η αγωνιστική αήττητη για την ομάδα της Τοσκάνης που άφησε τρίτη την αντίπαλο της.

Την ίδια στιγμή στο Σασουόλο η τοπική ομάδα επικρατούσε ευκολότερα απ' ότι δείχνει το τελικό 2-1 της Αταλάντα.

Οι «μπεργκαμάσκι» (13π. σε 12 ματς το 2022) με το μυαλό στο Europa League (Λειψία) μείωσε με τον Μουριέλ στο 93' τα γκολ του Τραορέ (24', 61') για τους «νεροβέρντι» που (με τον Κυριακόπουλο να παίζει 78' λεπτά σερβίροντας το πρώτο γκολ) επέστρεψαν στις νίκες και διατηρούν ελπίδες ευρωπαϊκής εξόδου.

Στις καθυστερήσεις (94' Μπεκάο) σκόραρε κι η Ουντινέζε στη Βενετία, αλλά πήρε το ματς με 2-1 επί της τρίτης από το τέλος Βενέτσια που είναι άποντη έξι αγωνιστικές και δίχως επιτυχία επτά.

Για τους «φριουλάνι» που προηγήθηκαν με πέναλτι του Ντεουλοφέου (35') κι ισοφαρίστηκαν από τον Ανρί (86') ήταν το 2ο σερί τρίποντο που τους φέρνει εγγύτερα στην σωτηρία.