Ligue 1: Σημαντική νίκη για τη Μονακό, επεισόδια στο Μπρεστ-Ναντ

Σπουδαία νίκη για τη Μονακό που κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 2-1 της Τρουά. Τα επεισόδια μεταξύ των οπαδών στιγμάτισαν την αναμέτρηση της Μπρεστ με τη Ναντ.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Μονακό που επικράτησε με σκορ 2-1 της Τρουά. Οι Μονεγάσκοι με το "τρίποντο" που κατέκτησαν βρίσκονται μία ανάσα από τις θέσεις που δίνουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Η Ανζέ έμεινε στο 1-1 με τη Λιλ σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε με γκολ του Μπενταλέμπ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δέχτηκε την ισοφάριση με αυτογκόλ του Φοντέ. Στο άλλο ματς η Μπρεστ με τη Ναντ έμειναν στο 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 10', αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια και να πάρουν ένα σημαντικό βαθμό.

Πρόκειται για ένα επεισοδιακό ματς που ολοκληρώθηκε με δέκα λεπτά καθυστερήσεις. Ο λόγος είχε να κάνει με τα επεισόδια που σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων. Υπήρξε και εισβολή στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να διακοπεί προσωρινά το παιχνίδι.

Το προφίλ της 31ης αγωνιστικής:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/4

Λοριάν - Σεντ Ετιέν 6-2

(42’, 87’ Μοφί, 45’, 65’ Κονέ, 61’ Λε Φι, 89’ Μποϊσγκάρ - 4’ Μπουανγκά, 22’ Νορντίν)

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/4

Ρεμς - Ρεν 2-3

(60' Μπουσί, 81' πέν. Καζούστ - 39', 43' Μπουριγκό, 58' Τεριέ)

Κλερμόν - Παρί Σ.Ζ. 1-6

(42’ Ντοσού - 6’, 71’, 83’ Νεϊμάρ, 19’, 74’, 80’ Εμπαπέ)

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/4

Μπορντό - Μετς 3-1
(52' Μανγκά, 68' Νιάνγκ, 88' Χουάνγκ Ουι - Τζο - 21' Λαμκέ Ζε)

Ανζέ - Λιλ 1-1

45+1 Μπενταλέμπ - 65' αυτ. Φοντέ

Μπρεστ - Ναντ 1-1

69' Σαρντονέ - 10' Μουανί

Μονακό - Τρουά 2-1

19' Ενρίκε, 57' Βόλαντ - 39' Ούγκμπο

18.05: Λανς - Νις

20.00: Στρασμπούρ - Λιόν

22.00: Μαρσέιγ - Μονπελιέ