Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Σίτι 1-4: Στους «4» με τεσσάρα…

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε εκτός έδρας 4-1 τη Σαουθάμπτον και προκρίθηκε στους «4» του FA Cup. Γεμάτο παιχνίδι, με δύο δοκάρια, φάσεις και ένα υπέροχο τέρμα από τον Φόντεν.

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας η Μάντσεστερ Σίτι που μπορεί να δυσκολεύτηκε από τη Σαουθάμπτον αλλά βρήκε τις λύσεις στην επανάληψη και πέρασε με το ευρύ 4-1.

Η Σαουθάμπτον είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα. Στο 10’ o Άνταμ Άρμστρονγκ είχε σουτ στο δοκάρι (δεξί) και δύο λεπτά μετά η Σίτι άνοιξε το σκορ με τον Στέρλινγκ μετά το λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων. Η ομάδα του Μάντσεστερ είχε και ευκαιρία για το 0-2 με τον Γκουντογκάν (δεξί δοκάρι) ενώ οι γηπεδούχοι που είχαν καλή παρουσία και δημιούργησαν φάσεις, ισοφάρισαν στο τέλος του πρώτου μέρους με το αυτογκόλ του Λαπόρτ (1-1).

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τη Σίτι να έχει φυσικά τον έλεγχο αλλά και τη Σαουθάμπτον να είναι απειλητική. Βέβαια η Μάντσεστερ ήταν αυτή που πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ντε Μπρόινε (1-2, 62’) με πέναλτι που έκανε χωρίς λόγο ο Σαλισού στον Ζεσούς.

Στο 74’ είχε μεγάλη ευκαιρία με Τσε Άνταμς να κάνει το 2-2 αλλά ο φορ της Σαουθάμπτον δεν μπόρεσε να σκοράρει και στο 75’ ο Φόντεν με έναν…κεραυνό «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση για τη Σίτι (1-3), με τον Μάχρεζ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα (1-4), τρία λεπτά αργότερα (78').

Τα προημιτελικά του Αγγλικού Κυπέλλου

Σάββατο 19/03

Μίντλεσμπρο - Τσέλσι 0-2

(15' Λουκάκου, 31' Ζίγιετς)

Κυριακή 20/03

Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 4-0

(25' Γκουέχι, 41' Ματέτα, 79' Ζαχά, 87' Χιουζ)

Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Σίτι 1-4

(45’+2’ Λαπόρτ αυτογκόλ – 12’ Στέρλινγκ, 62’ πέναλτι Ντε Μπρόινε, 75’ Φόντεν, 78’ Μάχρεζ)

20.00: Νότιγχαμ Φόρεστ – Λίβερπουλ