Βundesliga: Νίκη με... ζόρια (1-0) για Ντόρτμουντ με Αρμίνια και στο -7 από την κορυφή!

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε δύσκολα 1-0 της Αρμίνια Μπίλεφελντ, στην Βεστφαλία και μείωσε τη διαφορά της από την Μπάγερν Μονάχου στους 7 πόντους έχοντας κι ένα ματς λιγότερο. Την ίδια στιγμή η Άιντραχτ Φρανκφούρτης νικούσε 2-1 την Μπόχουμ  Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία της 26ης αγωνιστικής της Βundesliga

Δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το «δώρο» που της έκανε η Χόφενχαϊμ κρατώντας στην ισοπαλία (1-1) την Μπάγερν Μονάχου το Σάββατο (12/03) η Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Οι Βεστφαλοί νίκησαν με το μίνιμουμ σκορ την Αρμίνια Μπίλεφελντ μειώνοντας τη διαφορά τους από την πρωτοπόρο στους 7 πόντους.

Μάλιστα η διαφορά μπορεί να κατέβει περαιτέρω αφού οι «κιτρινόμαυροι» έχουν και ματς λιγότερο από τους Βαυαρούς...

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Βολφ (21'), από πάσα του Αζάρ ενώ στα αξιοσημείωτα είναι η επιστροφή του Χάαλαντ που μπήκε ως αλλαγή (στο 63' αντί του Μάλεν)

Έτσι οι νικητές επέστρεψαν στις επιτυχίες (μετά το 1-1 στο Άουγκσμπουργκ) φτάνοντας τις τρεις επιτυχίες στα τελευταία 4 ματς τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν τρεις ήττες δίχως σκορ.

Την ίδια στιγμή η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικρατούσε 2-1 της Μπόχουμ με ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 19ο λεπτό με τον Πόλτερ, αλλά οι «αετοί» σε έξι λεπτά στο ξεκίνημα της επανάληψης γύρισαν το ματς.

Πρώτα ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Μάσοβιτς (46') και το νικητήριο πέτυχε ο Καμάντα (52')