Μπράιτον – Λίβερπουλ 0-2: Καθάρισε με Ντίας, Σαλάχ (highlights)

Η Λίβερπουλ με σκόρερ τους Λούις Ντίας, Μοχάμεντ Σαλάχ κέρδισε εκτός έδρας 2-0 την Μπράιτον, πλησίασε ξανά σε απόσταση βολής από τη Μάντσεστερ Σίτι και έφτασε τα 2.000 γκολ στην Premier League. 20 γκολ για 4η σεζόν στην Αγγλία ο Αιγύπτιος.

Η Λίβερπουλ ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κέρδισε 2-0 την Μπράιτον με τον Λουίς Ντίας να ανοίγει το σκορ (19') μετά την εξαιρετική πάσα του Μάτιπ, σε μια φάση όπου θα έπρεπε να αποβληθεί ο τερματοφύλακας της Μπράιτον, Σάντσεθ για το μαρκάρισμα πάνω στον Κολομβιανό.

Στην επανάληψη, η Λίβερπουλ με το πέναλτι (το κέρδισε ο Κεϊτά από τον Μπισούμα που έκανε χέρι) του Μο Σαλάχ…καθάρισε τον αγώνα (0-2, 61), με τον Αιγύπτιο να φτάνει τα 20 γκολ στην Premier League (η Λίβερπουλ τα 2.000) για 4η σεζόν τα τελευταία πέντε χρόνια! Ο Αιγύπτιος λίγο αργότερα έγινε αλλαγή λόγω τραυματισμού ενώ τέσσερα λεπτά πριν από το γκολ είχε σουτ στο δοκάρι αλλά και 2-3 χαμένες ευκαιρίες για να σκοράρει νωρίτερα.

Η Μπράιτον που ξεκίνησε δυνατά (στο πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο καλές στιγμές) στο τέλος προσπάθησε να πετύχει ένα γκολ και να ξαναμπεί στο ματς αλλά ο Άλισον ήταν σε καλή ημέρα.