Αμβούργο - Καρλσρούη 3-2: Ανατροπή και πρόκριση στα πέναλτι για την ομάδα του λιμανιού

Μεγάλη πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γερμανίας, πήρε το Αμβούργο, το οποίο επικράτησε 3-2 της Καρλσρούης στη διαδικασία των πέναλτι.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το 90λεπτο, καθώς η φιλοξενούμενοι βρέθιηκαν να προηγούνται 0-2 στο 51', χάρη σε τέρματα των Φιλίπ Χέις (40') και Φιλίπ Χόφμαν (51').

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα όλα ήρθαν τούμπα για την Καρλσρούη, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό (52') ο Γκλάτζελ μείωσε σε 1-2.

Στο 71' ο Κριστόφ Κόμπαλντ υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά ο Σόνι Κίτελ έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-2, αστοχώντας από την άσπρη βούλα. Ότι δεν κατάφερε ο Κίτελ, το έκανε στο 90' (και πάλι) ο Γκλάτζελ, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο δεν σημειώθηκε γκολ και η πρόκριση παίχτηκε στην «ρώσικη ρουλέτα», όπου οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι παρότι έχασαν το πρώτο πέναλτι! Η Καρλσρούη προηγήθηκε 1-2, αλλά έχασε και τα τρία επόμενα χτυπήματα, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τα προημιτελικά του Κυπέλλου.