Κάλιαρι – Νάπολι 1-1: «Μπλόκο» στη Σαρδηνία για τους Ναπολιτάνους

Η Νάπολι με γκολ του Οσιμέν στο 87’ αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Κάλιαρι στην Σαρδηνία κι έχασε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στην κορυφή του Καμπιονάτο. Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Μάταια ήλπιζε η Νάπολι σε νίκη επί της Κάλιαρι για να «αναρριχηθεί» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Καμπιονάτο. Οι «παρτενοπέι» αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 με τους «ροσομπλού» στη Σαρδηνία για την 26η αγωνιστική και έμειναν στο -2 από την πρωτοπόρο Μίλαν.

Έπειτα από ένα «στείρο» πρώτο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 58’, όταν από το φαλτσαριστό σουτ του Περέιρο η μπάλα αναπήδησε μπροστά από τον Οσπίνα και ξεγέλασε τον τερματοφύλακα των Ναπολιτάνων που την είδε να καταλήγει στο βάθος της εστίας του (1-0).

Μάλιστα, μόλις τρία λεπτά αργότερα (61’), η Κάλιαρι «άγγιξε» και το 2-0, αλλά ο Οσπίνα απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του αμαρκάριστου Ντεϊόλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και στην εξέλιξη της φάσης από το σουτ του Μπαζέλι η μπάλα έφυγε άουτ.

Τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι είχε τελικά η Νάπολι και στο 87’ από σέντρα του Μάριο Ρούι και κεφαλιά Οσιμέν ήρθε το 1-1, με το οποίο οι «παρτενοπέι» αποσόβησαν την παρθενική τους ήττα στο 2022 και πήραν τον πόντο.

Σημειώνεται πως αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι των Ναπολιτάνων πριν τον αγώνα ρεβάνς στην έδρα τους με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα την προσεχή Πέμπτη (24/2) για τα πλέι-οφ του Europa League (σ.σ. 1-1 το πρώτο ματς).

Όσο για την Κάλιαρι; Η ισοπαλία αυτή κράτησε στη ζώνη του υποβιβασμού τους «ροσομπλού», οι οποίοι συνεχίζουν την μάχη τους για παραμονή στη Serie A, ενώ κόντρα στη Νάπολι μπήκε ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά και ο Μπάμπης Λυκογιάννης.